Blahovičník-Eukalyptus (Eucalyptus) je druh různorodých kvetoucích stromů, nebo keřů rodiny myrtovitých (Myrtaceae). Druhy těchto rostlin se nacházejí převážně v Austrálii, je zde kolem 700 známých druhů Eukalyptu. Většina pochází z Austrálie, velmi malé množství rostlin se nachází v přilehlých částech Nové Guineje a Indonésie nebo ostrovech Filipín.

Druhy Eukalyptu se pěstují v celé oblasti tropů a subtropů, včetně Ameriky, Anglie, Afriky, Středomoří, Středního východu, Číny a indického subkontinentu. Eucalyptus je jedním ze tří podobných rodů rostlin, které se běžně označují jako "eucalypty", zbylé jsou Corymbia a Angophora. Mnoho jich je označováno také jako gumové stromy, protože se po naušení kůry vyznačují velkým množstvím mízy. Eukalypt má velmi hladkou, často hedvábně lesklou kůru, která může být bílá, krémová, šedá, zelená nebo měděná. Od globálního rozvoje přitahovaly Eucalypty pozornost výzkumných pracovníků a ekologů. Jednak jako rychlerostoucí zdroj dřeva, nebo třeba pro jeho olej, který lze použít jako čistidlo a funguje také jako přírodní insekticid (přípravek k hubení hmyzu). Eukalypty čerpají obrovské množství vody z půdy.

Eukalypty mohou představovat keře i velmi vysoké stromy. Malé - do 10 metrů na výšku Středně velké - 10 až 30 metrů Vysoké - 30 - 60 metrů Velmi vysoké - více než 60 metrů Téměř všechny Eukalypty jsou listnaté stromy, jen některé tropické druhy ztrácejí svoje listy na konci období sucha. Tobolky jsou zhruba kuželového tvaru a mají na konci ventily, které otevírají k uvolnění semen. Vzhled kůry Eukalyptu se mění s věkem rostliny, délka vláken kůry, stupeň vrásčitosti, tloušťka, tvrdost a barva. Všechny vyspělé eukalypty přidávají každoroční vrstvu kůry, což přispívá k větší průměru kmene.